Šuns IQ

 

Ar teko kada girdėti, kad šuns intelektas gali būti prilyginamas 2 ar net 2,5 metų vaiko protiniams sugebėjimams? Dar mokslininkai sako, kad šuo vidutiniškai gali suprasti apie 165 žodžius, kai kuriais atvejais – net sakinius. Ir dar tie patys mokslininkai sako, kad šuo gali suskaičiuoti iki 5. Teko matyti, kaip šeimininkei pradėjus ruoštis išeiti iš namų, nuo sofos džiaugsmingai nušoko jos čihuahua ir pradėjo ruoštis kartu, bet jai pasakius „Tu lieki, greitai grįšiu“ šuo panarinęs galvą nusliūkino laukti į savo namą. Dar kalbant su ta pačia šeimininke, šuo priėjo ir pradėjo prašytis paimamas ant rankų. Ši atsainiai jam pasakė „palauk, tuoj“, čihuahua atsisėdo ir nebelįsdamas į akis kantriai šiek tiek palaukė, o tada kepštelėjo koja ir parodė, kad jis vis dar laukia.Lef

 

Nuo ko priklauso šuns intelektas

 

Šiuo klausimu daug informacijos pateikė šunų elgesio ekspertas, profesorius ir zoopsichologas Stanley Coren. Ir jis teigia, kad šuns intelektas iš esmės priklauso nuo jo veislės.

Skiriami trys šunų intelekto tipai: instinktyvus, adaptacinis, darbo ir paklusnumo. Instinktyvus, kaip ir galima nuspėti, priklauso būtent nuo veislės; darbo ir paklusnumo – nuo dresūros pamokų, o štai bent jau mums pats įdomiausias yra adaptacinis – tai, ką ir kaip šuo geba mokytis iš aplinkos. Grįžtant prie to paties, jau minėto, čihuahua. Jo šeimininkė teigia niekada nieko specialiai savo augintinio nemokiusi. Šio fenomeno paslaptis yra visiškai paprasta – šeimininkė su savo keturkoju gyveno viena, ko pasekoje su juo labai daug kalbėdavo, tad šuo sugebėjo išmokti atskiras frazes, tam tikrus ženklus, elgesio modelius. Galų gale, jie mokosi ir iš kitų šunų: stebi, ima pavyzdį, pabando ir, žiūrėk, jau moka.

Stanley Coren teigia, o mes, mylintys šunų šeimininkai, tą tikrai pastebėjome ir patys, kad mūsų draugužiai yra smalsūs ir labai greitai geba išsispręsti nedidukes problemas, pavyzdžiui, atverti durų skląstį, jei ją pasiekia, žinoma. Čia, beje, ir kates galima paminėti. Turbūt ne vienam teko matyti, kaip keturkojė pašoka, nulenkia rankeną ir štai jau eina išdidžiai per kambarį.

Nors minėtasis mokslininkas tyrė veislinius šunis, kito ne mažiau įdomesnio pavyzdžio herojė – kalytė Blusa. Blusa yra beveik dviejų metų amžiaus neveislinis šuo, labai daug laiko praleidžiantis su savo šeimininkais. Visi jie gyvena nuosavame name, tad Blusa neilgai trukus išsiaiškino, kaip įveikti tvorą ir kartais išsliūkindavo pati viena patyrinėti teritorijos už jos. Šeimininkams šis jos įprotis, žinoma, nelabai patiko, todėl jie įrengė papildomą tvorelę toje vietoje, per kurią jų šuo paslapčia išeidavo. Blusa kelias dienas aiškinosi galimybes, bet galų gale suprato, kad šokti per tą naująją tvorelę yra gan pavojinga, nes už jos – siauras takelis ir didelė nuokalnė, bet grįždama namo Blusa šokti per tvorelę jau nebeturėjo jokios baimės, mat namų pusėje nuokalnės nebuvo. Taigi, Blusa gal ir neišsisprendė savo problemos, tačiau kažkokiu tik jai žinomu būdu ji puikiai suprato, kad šokti per tvorelę lauk – ne pati geriausia mintis.

 

Atsargiai, šunys moka meluoti!

 

Žinoma, jų melas tikrai nekaltas ir nieko jis neįskaudins. Veikiau, juokingas ir... stulbinantis.

Taigi, remdamasis savo stebėjimų duomenimis Stanley Coren sako, kad šunys geba rasti greičiausią kelią iki tam tikros vietos, žaidimo metu apgauti kitus šunis ar net jus... Internete pilna vaizdo įrašų, kuriuose šuo eidamas priekinėmis velka galines. Žiūrint net ašaros kaupiasi kaip gaila nelaimėlio, o tada jis gavęs skanėstą ar dėmesio strykteli ir visom keturiom kuo puikiausiai nubindzena savais keliais. O ar kada teko turint neklaužadą, kuris dar nori pabūti lauke, prikalbinti eiti namo :). Tiek priežasčių užtrukti nesugalvosite nei jūs, nei mažamečiai vaikai!

Taigi, aišku viena – šuo mokosi net ir nemokomas. Jis tą daro stebėdamas jus, kitus šunis, aplinkinius žmones ir... žaisdamas.

 

Kramtymas išskiria laimės hormoną

 

Kramtymas šuniui išskiria laimės hormoną, todėl nieko nėra maloniau nei čiaumoti mėgiamą žaislą, o jei tas žaislas dar kvepia ir skanėstais... Žaislai, kuriuose paslepiami skanėstai naudingi ir šuns išmanumui lavinti, ir paliekant jį vieną, kad grįžus namo iš tiesų nerastumėt „Vienas namuose“ vaizdų.

Žaislai, kad ir kokie jie bebūtų, skatina šunį lavintis: sugriebti grobį, ištraukti nusiridenusį kamuoliuką iš po spintos, rasti tarp pagalvių paslėptą spurgą ar visu greičiu lėkti paskui stebuklingą skraidančią lėkštę. Tai ir neprasta dantų higiena, dantenų masažas.

Atskira žaislų kategorija – lavinamieji žaislai. Jų užduotis – ugdyti šuns sumanumą, lavinti uoslę, protinius gebėjimus ir motoriką. Kartu bežaidžiant stiprinamas ir ryšys su šeimininku.

Visi šunys, o ypač medžiokliniai, dievina cypsinčius žaislus, bet gal ne visada jų norisi jums. Ir nereikia. Yra Push to mute žaislų kategorija, kuriuos labai paprastai galima išjungti.

Atminkite, visi šunys yra protingi, o ar jie bus dar protingesni priklauso tik nuo šeimininkų:) Ir dar atminkite, kad ko jau ko, per per daug žaislų tikrai nebūna. Juk taip smagu iš visos krūvos išsirinkti savo mėgstamiausią ar tą, kurio paprašo šeimininkas.

 

O pabaigai pasidalinsime protingiausių, tiksliau, lengviausiai dresuojamų, šunų (žinoma, po jūsiškio) dešimtuku pagal jau minėtą profesorių-zoopsichologą Sanley Coren:

10. Australijos aviganis

9. Rotveileris

8. Papijonas

7. Labradoro retriveris

6. Šeltis

5. Dobermanas

4. Auksaspalvis retriveris

3. Vokiečių aviganis

2. Pudelis

1. Borderkolis